КРАХ ІЛЮЗІЙ (НАЦІОНАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ КОРОЛІВСТВА СЕРБІВ, ХОРВАТІВ І СЛОВЕНЦІВ)



Утворене в грудні 1918 року Королівство сербів,  хорватів і словенців було великою європейською державою. Братні народи домовилися об’єднати свої території в одній державі і здійснити, як їм тоді здавалося, давню мрію -ліквідувати національний гніт і вирішити проблему власної національної державності. Проте відразу ж після об’єднанні стало зрозуміло, що надії не справджуються, а проблеми і суперечності після «братнього об’єднання» не лише не зникають, але, навпаки, все більше загострюються, затягуються у тугий вузол.
         Площа Королівства СХС складала 248 тис. км, населення - 12 млн. чоловік. Найбільшим за чисельністю народом багатонаціонального королівства були серби, що складали 39% населення. Другою за чисельністю етнічною групою були хорвати, третьою - словенці. Крім цього, в Королівстві проживали угорці, албанці, македонці, боснійські мусульмани, цигани, євреї, валахи, турки, болгари, німці, італійці, румуни. Кожний з цих народів мав власну історію і культуру, мову, традиції. Багато століть ці народи жили окремо і в різних умовах, кожний з них за свою багатовікову Історію відчув різні політичні, культурні, економічні, соціальні впливи, кожний знаходився на своєму рівні економічного розвитку.
Двома найбільш чисельними народами були серби і хорвати. Для сербів утворення Югославії означало можливість об’єднати в одній державі всі етнічні території («Начертаніє»). Для хорватів - втрату надій на здійснення давньої мети хорватського національного руху - утворення власної незалежної держави. Проте Загреб, програвши суперечку з Белградом за роль центра об’єднання південних слов’ян, лише в складі спільної держави міг отримати гарантію цілісності хорватських етнічних територій.
Однією з головних рис економіки Королівства СХС (з 1929 р. Королівство Югославія) була велика нерівномірність у промисловому розвитку окремих областей країни. Найбільш розвиненими в економічному відношенні були колишні території Австро-Угорської імперії - Словенія, Хорватія і Воєводина. Сербія залишалася відсталою аграрною країною. Чорногорія, Боснія і Герцеговина були ще менш слаборозвинутими територіями, в Чорногорії навіть зберігалися залишки родоплемінного ладу. Ця нерівномірність економічного розвитку з врахуванням фактора багатонаціональності була міною сповільненої дії, закладеної під фундамент південнослов’янської державності.
Іншою міною стало те, що Королівство СХС було утворене недемократичним шляхом. Утворене фактично в умовах внутрішнього і зовнішнього тиску, Королівство не було об’єднанням рівноправних народів. Незважаючи на «трьохіменну» назву країни, хорвати і словенці не користувалися рівноправ’ям із сербами, а македонці, чорногорці, албанці і мусульмани взагалі не бралися до уваги. Вся реальна влада в державі належала сербській фінансовій і політичній еліті. В результаті утворення єдиної держави південних слов’ян проходило в несприятливих умовах.
Гострим питанням, яке стояло перед багатонаціональною державою, було питання про національне рівноправ’я. В Словенії і особливо в Хорватії, де буди сильні республіканські настрої, велике обурення викликав маніфест принца-регента Олександра Карагеоргійовича, яким проголошувалося утворення Королівства СХС. В ньому жодного слова не говорилося про національні права народів, що увійшли в єдину південнослов’янську державу.
Практично відразу ж у Загребі і по всій Хорватії почалися стихійні акції протесту, учасники яких вимагали надання Хорватії незалежності. Цей рух очолила Хорватська народна селянська партія і її лідер Степан Радіч. Більш популярною була ідея входження Хорватії в склад єдиної південнослов’янської держави. Серед народних мас частіше звучали заклики до утворення автономної демократичної республіки. Але в Белграді компроміси були недопустимі. Сербська керівна еліта розглядала всі південнослов’янські території, що увійшли до складу Королівства СХС, як «військовий приз», отриманий Сербією за її участь у війні, завдяки якому Сербія нарешті стала Великою Сербією. Ця націоналістична тенденція призвела до того, що державне утворення південних слов’ян так і не змогло інтегруватися в єдиний організм. Великодержавна політика Белграда викликала протест у всіх без винятку народів, що входили у склад Королівства. На ґрунті незадоволення державною політикою серед народів цієї держави почалося широке поширення націоналізму, між сербами та іншими народами утворилася тріщина.
Парадокс полягав ще в тому, що і серби, і хорвати, і словенці, і чорногорці, і македонці є християнами, хоч і належать до різних християнських конфесій. Але релігія не справилася зі своєю миротворчою місією. Моральний рівень церковних діячів, як правило, відповідає моральному рівню суспільства. І немає нічого дивного в тому, що і сербська православна церква, і хорватська католицька церква виступали в числі головних сил, що розпалювали міжнаціональні суперечності в цьому регіоні.
Новоутворена держава не набула ні міжетнічного миру всередині, ні стабільних зовнішніх кордонів (гострі територіальні суперечності у нового Королівства СХС були з Австрією, Болгарією, Угорщиною та Італією). Досить швидко стало очевидно, що югославізм як ідеологія не може бути основою для утворення спільної поліетнічної держави братніх народів.
В 1921 р. була прийнята т. зв. Відовданівська конституція, що закріплювала в державі керівну роль сербської династії Карагеоргійовичів на чолі з королем Олександром, жодних особливих прав несербським народам і національним меншинам не надавалося. Критерієм адміністративного поділу був не національний склад населення, а розмір території, економічні умови, чисельність населення. Будь-які органи місцевого самоврядування були відсутні. Зміна династії Габсбургів на династію Карагеоргійовичів практично нічого не змінила для хорватів і словенців, багато в чому навіть погіршила їх становище.
Отже, чи можлива «єдність народів»? Попередні спроби створити великий національний синтез (пангерманізм, панславізм, латинський чи романський дух, панарабізм та ін.) показали свою неспроможність і нездійсненність. Відповідь на це питання – «Ні».

Немає коментарів:

Дописати коментар